Loading...

بوم طراحی مدارهای کوانتومی

پلتفرم کاربر پسند برای طراحی و شبیه‌سازی مدارهای کوانتومی

همین الان امتحان کن

شروع به ساختن

رویای خود بکنید

با کتاب های صوتی آموزشی مدرسه علم و فناوری کوانتوم سایکت کوانتوم را هرچه سریع تر بیاموزید

معرفی ماتیکان سایکت

هدف کانال ماتیکان سایکت رساندن کتاب‌های جذاب حوزه کوانتوم به صورت صوتی به گوش شما مشتاقان علم است. در هر فصل، یک کتاب صوتی که گفتنی‌های جذاب و عمیق از مفاهیم فیزیک کوانتوم دارد خوانده خواهد شد. این برنامه با تلاش تیم تولید محتوا در مدرسه علم و فناوری کوانتوم شریف با نام «سایکت» ساخته شده، که به عنوان اولین مدرسه کوانتومی تحت نظر مرکز نوآوری کوانتوم دانشگاه صنعتی شریف،‌ با هدف آموزش و ترویج علم و فناوری کوانتوم در فضای علمی و مهندسی کشور تأسیس شده است.

کتاب جزء و کل

توضیحات لازم برای قسمت ” توضیح کلی درباره کتاب”: ورنر هایزنبرگ در کتاب «جزء و کل»، سیر زندگی علمی خود را که بیشتر حول محور دغدغه‌ی او نسبت به مکانیک کوانتومی و چگونگی تعبیر و معنا یافتن آن شکل می‌گیرد بیان کرده است. این کتاب با رعایت سیر تاریخی از شروع آشنایی هایزنبرگ با نظریه‌ی اتمی در سال ۱۹۲۰ آغاز می‌شود و با گذر از سال‌های جنگ جهانی دوم و نقش آلمان و دانشمندان فیزیک در آن، چگونگی پیگیری روند فیزیک نظری را به طور کلی نشان می‌دهد. اما آنچه این کتاب را خواندنی می‌کند نه بیان این سیر تاریخی است، بلکه همان طور که گفته شد بازتاب گفتگوهای شکل‌گرفته حول فیزیک نوین و مسائل متافیزیکی با فیزیکدانان و فیلسوفان است؛ افرادی که یا در شکل‌گیری فیزیک جدید که شامل نظریه‌ی نسبیت و فیزیک اتمی جدید است نقش اصلی دارند، مانند ماکس پلانک، آلبرت اینشتین و نیلز بور، و یا ادامه‌دهنده، صورت‌دهنده و پرورش‌دهنده‌ی آن هستند، مانند لویی دوبروی، ولفگانگ پاولی و اروین شرودینگر.

کتاب ماجراجویی های فیزیکدان قرن بیستم

کتاب "ماجراجویی های فیزیکدان قرن بیستم" اثری جذاب که ابعاد مختلف زندگی فاینمن را به تصویر میکشد. کتاب با زبانی گرم و روان، به علایق فاینمن از جمله فراگیری چند زبان مختلف، شرکت در گروههایی با سلایق متفاوت مانند زیست شناسی یا فلسفه و یا سرک کشیدن های او به هنر میپردازد. در بخش های بعدی خاطرات، در مورد مسائل جدی تر چون روند پروژه منهتن، انتقاد فاینمن از سیستم آموزشی برزیل و یا دفاع از پایان نامه اش در مقابل اینشتین و دیگر دانشمندان برجسته آن زمان سخن میرود. در کل این کتاب به شیوه‌ای جذاب و زیبا، داستان هیجان انگیز زندگی و کارهای این دانشمند برجسته را روایت می‌کند. فاینمن که یکی از برترین فیزیکدان‌های قرن بیستم بوده و برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 1965 بوده است، او در این کتاب به تجربیات و دیدگاه‌های خود پیرامون علم و جهان‌شناسی می‌پردازد و از تجربیات شخصی و حرفه‌ای خود برای تبیین مفاهیم پیچیده فیزیک استفاده می‌کند. با خواندن این کتاب شما به دنیای فیزیک و تئوری‌های پیچیده‌ای که آن را شکل می‌دهند، آشنا خواهید شد و به دنبال پاسخ‌هایی برای سوالات عمیق و پیچیده درباره طبیعت و جهان خواهید گشت.