اولین کارگاه علم و فناوری کوانتوم

اولین کارگاه علم و فناوری کوانتوم با هدف آشنایی با فناوری‌های کوانتوم  به همت مدرسه کوانتومی سایکت در تاریخ ۱۳، ۱۴،  ۱۵ اسفند ماه واقع در سالن جابر دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

در این کارگاه سه روزه افتخار میزبانی از ۲۷۰ نفر از دانشجویان، فارغ‌التحصیلان، اساتید علوم پایه، مهندسی، پزشکی و سایر علاقه‌مندان به کسب دانش در این حوزه را داشتیم.

روز اول کارگاه پس از قرائت قرآن کریم و پخش سرود، افتتاحیه مراسم با سخنرانی جناب آقای دکتر لطیفی مسئول ستاد لیزر فتونیک و مواد ساخت پیشرفته، سرکار خانم دکتر حق‌جو مدیریت محترم مرکز توسعه  فناوری‌های راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری و جناب آقای دکتر حدادپور معاونت محترم پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف آغاز شد.

بعد از مراسم افتتاحیه، دکتر علیرضا بهرامپور عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در مورد فناوری‌های کوانتومی، فرصت‌ها و چالش‌ها سخنرانی کردند. در برنامه بعد از ظهر در خدمت دکتر ابوالفضل بهرامپور محقق در حوزه تکنولوژی‌های کوانتومی بودیم که ایشان در مورد کوانتوم و اقتصاد صحبت کردند. در سخنرانی سوم دکتر فرناز فرمان پژوهشگر پسادکتری دانشگاه صنعتی شریف مخابرات و رمزنگاری کوانتومی را با تاکید بر پروتکل‌های توزیع کلید توضیح دادند.

روز دوم در برنامه صبح ابتدا دکتر مهدی رمضانی پژوهشگر پسادکتری دانشگاه صنعتی شریف در مورد الگوریتم های کوانتومی سخنرانی کردند. سپس دکتر مرتضی نیک‌آیین پژوهشگر پسادکتری دانشگاه شریف به کامپیوترهای کوانتومی و سخت افزار و روش‌های پیاده‌سازی آن پرداختند. در برنامه بعد از ظهر ابتدا دکتر علی دلفی‌رضایی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در مورد اندازه‌گیری فوق دقیق کوانتومی با استفاده از سیستم‌های اپتومکانیک صحبت کردند، سپس سخنرانی پروفسور کازمو لوپو از اساتید پلی‌تکنیک دی‌باری ایتالیا در مورد اندازه‌گیری نور ستارگان با رویکرد کوانتومی به صورت آنلاین صورت گرفت.

روز آخر در برنامه صبح ابتدا میزبان دکتر سید محمود اشرفی پژوهشگر پسادکتری دانشگاه شریف بودیم که به موضوع حسگرهای کوانتومی پرداختند . پس از ایشان دکتر مریم افسری پژوهشگر پسادکتری دانشگاه شریف در مورد کوانتوم بایولوژی با همکاری خانم دکتر جمالی و خانم دکتر رستمی سخنرانی کردند. در برنامه بعد از ظهر، سخنرانی پروفسور آنتنلو کٌتولو از اساتید دانشگاه سانیو ایتالیا در مورد نانوفتونیک برای اندازه‌گیری دقیق با کاربردهای پزشکی و صنعتی به صورت آنلاین صورت گرفت.

سپس مراسم اختتامیه با اجرای دکتر ابوالفضل بهرامپور برگزار شد که در آن ضمن تقدیر و تشکر از حضور شرکت‌کنندگان و اساتید محترم به معرفی مدرسه کوانتوم سایکت و معرفی اعضای مدرسه و همچنین پژوهشگران مرکز تحقیقاتی پرداختند.